Bilo mi je v zadovoljstvo predstavljati naše slovenske mednarodne planinske vodnike IML in se srečati v Skopju v Severni Makedoniji s kolegi iz vsega sveta na letni skupščini UIMLA, mednarodnega združenja, ki letos praznuje 20 let in ki od te skupščine dalje povezuje 27 držav.
Letos smo med najpomembnejšimi točkami potrdili:
- nove UIMLA standarde vodenja IML, s katerimi bo zagotovljena še višja kakovost,
- za polnopravni članici Nepal in Bolivijo, in
- za aspirantki Mehiko in Kazahstan.
Čestitke!
Hvala organizatorjem iz Severne Makedonije s Kostantinom in Svetlano na čelu za vse gostoljubje ter izvršnemu odboru UIMLA za dobro pripravljeno skupščino.
Uspešno delo in varno, srečno v gorah vsem kolegom!
Zadnji zimski sklop je bil namenjen predvsem izpitom, teoretičnim in predvsem praktičnim. V soboto smo imeli izpitno turo iz vodenja v zimskih razmerah in res je bila zimska, z obilico novega snega in poudarkom na plazovni varnosti in orientaciji. V nedeljo smo nadaljevali z izpiti iz tehničnega vodenja v snegu in ocene tveganja za plaz, prereza in preizkusov stabilnosti snežne odeje.
V tretjem zimskem sklopu šolanja smo izdelali bivake in v njih prenočili. Ponovili smo tematiko ocene tveganja za snežni plaz, vadili iskanje in pomoč zasutim v plazu in iz te tematike opravljali praktične izpite. Obravnavali smo tematiko varovanja in pomoč gostu v zimskih razmerah ter opravili turo na Malo Majstrovko.
V sredo, 31. januarja 2024, je v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani potekal sedmi redni letni zbor članov Zdruzenja planinskih vodnikov Slovenije (ZPVS). Na zboru smo potrdili vsa poročila - leto je bilo uspešno, šolanje je začela tudi nova generacija kandidatov za mednarodnega planinskega vodnika IML; sprejeli smo plane za leto 2024. Novi član Nadzornega odbora ZPVS je postal Aleš Volgemut.
V drugem zimskem sklopu šolanja smo praktično in teoretično obdelali teme: orientacija v oteženih pogojih, vreme, prva pomoč, tovariška pomoč - iskanje z žolno.
V prvem sklopu zimskega šolanja smo obdelali teme: oprema, nevarnosti - zima, sneg, plazovi, plazovna varnost - uporaba žolne, gaženje, krpljanje, bivakiranje pozimi.
Naj te tudi v letu 2024 spremljajo same srečne in varne poti
ter doživetja polni razgledi.
Gremo skupaj varneje v gore!
Med 2. in 5. novembrom je bila v Nemčiji (Lenggries) letošnja redna letna skupščina Svetovnega združenja mednarodnih planinskih vodnikov UIMLA.
Kandidati so morali na trekingu pokazati vse zanje, ki so ga pridobili na letnem delu šolanja. Samostojno so morali pripraviti seminarski nalogi iz priprave za gosta in vodnika, do organizacije in same izvedbe trekinga.
Tokratni vikend je bil namenjen izpitom iz vrvne tehnike – varovanje in pomoč gostu, spust po vrvi, vrvna ograja, prečkanje in vodenja po zahtevni poti.
Po dvomesečnih počitnicah smo nadaljevali z jesenskim delom šolanja. Obdelali smo teme: psihofizična priprava, anatomija in fiziologija, prehrana, trening, elementi metodike, gorniško izrazje. Praktično smo ponovili vrvno tehniko, varovanje na telo, spust gosta po vrvi, bivakiranje, alpinistiko in športno plezanje. Kandidati so opravljali izpite iz psihofizične priprave, anatomije in fiziologije, prehrane, treninga, elementov metodike in gorniškega izrazja.
Deset dnevni treking je potekal za večino kandidatov na povesem neznanem terenu Prokletij in Durmitorja v Črni gori. Kandidati so morali samostojno pripraviti vse priprave za turo in turo tudi vodili. Obdelali smo zavarovano pot – ture na Karanfil Sjeverni vrh in Bobotov kuk, gorniške ture na Hridski Krš–Tromeđa in Crveno gredo in izvedli bivakiranje.
V tokratnem podaljšanem vikendu so bile teoretično obdelane teme: prečenje rek, bivakiranje, taborjenje in treking. Praktično smo preverili znanje gibanja na zavarovani poti, vrvno tehniko, prečenje rek, spust gosta po vrvi, pregled opreme za bivakiranje, (ne)varnost v gorah. Kandidati so z opravljanjem teoretičnih in praktičnih izpitov iz ekologije in varstva narave, bivakiranja in orientacija pokazali svoje do sedaj pridobljeno znanje.
Na terenu smo preverili znanje iz orientacije, obdelane so bile teme: improviziran transport ponesrečenca, priprava vodnika, priprava za gosta, moderno načrtovanje ture – locus, izdelava vozlov in sidrišč, bivakiranje, georafija in geologija, poznavanje gorstev, ekologija, vodenje, vrvna tehnika, ferate. Potekali so izpiti iz prve pomoči in vremenoslovja. Kandidati so pripravili prve seminarske naloge.
Teden dni po uvodni turi smo pričeli z izvajanem 53 dni trajajočega šolanja za naziv mednarodni planinski vodnik. V prvem sklopu šolanja so bile obdelane teme: orientacija, prva pomoč, oprema, varnost v gorah, ocena tveganja in vreme.
Po učnem načrtu je uvodna tura namenjena spoznavanju pripravljenosti kandidatov in je sestavljena iz teoretičnega in praktičnega dela. Za uvod vzpon na Nad Šitom Glavo in na Malo Mojstrovko. Tura je bila sicer izvedena v letnem terminu, vendar je bilo za ta čas neobičajno veliko snega, zato je potekala večinoma v snegu z uporabo cepina in derez. Sledilo je še teoretično preverjanje znanja. Vseh pet kandidatov je uspešno opravilo uvodno turo.
V sredo, 12. 4. 2023, smo združili dva, za združenje, pomembna dogodka: predstavitev šolanja generacije 2023 in sprejem novih mednarodnih planinskih vodnikov, ki so uspešno zaključili šolanje in pripravništvo. Predsednica združenja Zdenka Mihelič in vodja šolanja Martin Pavlovčič sta potencialnim kandidatom predstavila potek šolanja. Nato pa je Zdenka Mihelič podelila potrdila in značke osmim novim mednarodnim planinskim vodnikom.